השקעה בקרנות ריט – המדריך המלא

טלי וולס
השקעה בקרנות ריט – המדריך המלא

בשנים האחרונות, ממהרים משקיעים רבים להשקיע את הונם הגדול בתחומי הנדל"ן השונים – מה שנחשב כהשקעה מבטיחה יחסית ועוד בעיקר לאחר שהבורסות העולמיות מציגות לנו מזה תקופה ירידות משמעותיות, נראה כך שהשקעה בנדל"ן היא היחידה שעתידה לשמור על ערך הכסף.

וכמו רבים אחרים – כל אחד היה רוצה להשקיע את כספיו בנדל"ן, רק שלציבור כולו אין דיי כסף בכדי להשקיע בנדל"ן, מכיוון שגם אפילו בשביל קניית דירה, צריך לגייס לא פחות מהון התחלתי של 30% ולפעמים אף יותר (אם מדובר בדירה שנייה או שלישית), מה שהביא את תחום ההשקעות לרעיון מופלא ומיוחד של הקמת תאגידים גדולים בעלי נכסי נדל"ן , ואותם הנכסים נקנים מכספי המשקיעים ומאפשרים למשקיעים להחזיק ניירות ערך של הקרן שהם השקיעו בה.

בדיוק כך, נוצרו קרנות ריט, שעם השנים הפכו לתחומי השקעה מבטיחים ומניבים שניתן להשקיע בהן סכומים קטנים יחסית בכדי לקבל תשואה מתחום הנדל"ן ולהשתחרר בצורך המבוקר של הבנק – להיות בעלי הון עצמי גבוה יחסית לצורך קניית דירה.

מה זה קרן ריט (REIT)

השם, קרן ריט – נגזר מהצירוף (REAL ESTATE INVESTMENT TRUST), ובראשי התיבות – REIT', שהינה קרן נאמנות המוצמדת להשקעות בתחום הנדלן.

קרן ריט היא קרן שמחזיקה נדל"ן מכל סוג (דירות, מלונות, מקומות מסחריים, משרדים) גם בישראל וגם בחו"ל.

בעוד שהקרן פועלת מכספי המשקיעים בה, אשר מעניקים לה את היכולת להרחיב את נכסיה ובעת מכירתם – מקבלים המשקיעים דיבידנד. 

קרנות ריט מומלצות

בזמן שבישראל קיימות רק 5 חברות ריט, בעולם כולו ישנן מאות חברות ריט, בעוד שרק בארצות הברית ישנן כ-200 חברות.

חברות ריט בישראל הן חברות גדולות אשר הונם המשותף מוערך בכמה מיליארדים, בעוד שהוותיקות ביותר מקרנות ריט בישראל הינן: ריט 1 וסלע קפיטל והון נכסיהן מוערך ב- 8 מיליארד שקלים, כאשר עיקר הנדל"ן אותן מחזיקות החברות הינם משרדים מסחריים.

הקרן השלישית בישראל – קרן "מגוריט" משקיעה את עיקר הונה בדירות ובתי מגורים בלבד, בזמן שקרן "מניבים" משקיעה את הונה במשרדים ובמקומות מסחריים ואילו שדווקא הקרן החמישית והחדשה יותר משקיעה את הונה בשכירות ארוכת טווח ונקראת: "קרן ליווינג".

ולמרות שישראלים רבים מעדיפים להשקיע את כספם בשתי החברות הראשונות או שאולי אפילו לבחור בקרנות ריט בארצות הברית, נראה כך שהקרן החמישית בישראל שמוצמדת לשכירות ארוכת טווח אומנם לא תספק לכם תשואה גדולה בהכרח אך, היא גם נחשבת להרבה פחות מסוכנת להשקעה מכיוון שבמצבנו היום, הדור הצעיר מתקשה ברכישת דירות ועם השנים הביקוש לשכירות הולך וגובר, מה שגורם לצעירים רבים לפנות לשכירות ארוכת טווח ולהבטיח את מקום מחייתם בשכירות וודאית.

תשואות קרנות ריט

רק בשנים 2010-2019, רשמו קרנות ריט תשואות של 8%-10%, ואילו, שקרנות המוצמדות לדירות מגורים רשמו את תשואתן ב-3% בלבד למרות שדווקא סיכון השקעתן היה מהנמוכים ביותר.

אבל, לא שם מסתיים מצבן של השקעות בקרנות ריט ונדל"ן שדווקא עתידן צפוי להיות הרבה יותר מניב בזכות החוק שהועבר בשנת 2016 ואפשר לקרנות לרכוש קרקעות שעליהן יבנו דירות המיועדות לשכירות ואפילו, לשמש כחברות המובילות את פרויקט ההקמה של האזור – מה שיעזור לקרנות ריט מהסוג הנ"ל לבחור בעצמן את אזור ההשקעה על פי רמות הביקוש ולייצר בהן את הפרויקט הנחשק ביותר לציבור המעוניין בדירות להשכרה.

מכיוון שקרנות ריט המושקעות בדירות המיועדות לשכירות, מייצרות תשואות נמוכות יותר (והמדינה מכירה בכך), אך בכל זאת רוצה לעודד את חברות הריט הללו לפעול ולהתרחב, מפחיתה המדינה את תשלום מיסי הקרנות הללו עד ל-20% מתשלום המס החייב של קרנות הריט האחרות.

מיסוי קרנות ריט

היתרון הגדול ביותר של מיסוי קרנות ריט הוא, שחיוב המיסים יתבצע ישירות מול המשקיעים עצמם ויהיה תלוי במצבם המשפטי של המשקיעים ועל פי מידת ההכנסה שלהם – כך למשל, שמי שמשקיעים סכומים קטנים יחסית של כמה אלפי שקלים בלבד ואין בבעלותו דירה ראשונה אפילו, ישלם מיסים בהיקף נמוך אשר יחושב יחד עם שכרו השנתי בעבודתו ואילו, תאגידים, או אנשים בעלי הון גדול יחסית שהשקיעו בקרנות ריט, יהיו חייבים בתשלום מס שבח ומיסים נוספים אשר יחושבו יחד עם הכנסות נוספות בבעלותם.

מכיוון שקרנות ריט מחלקות כ-90% מסך הדיבידנדים שלהן (בגלל שהחוק מחייב אותן), נאלצות החברות לשלם מיסי שבח ומס על קבלת דיבידנד בהיקף של 25% , שבסופו של דבר ישולם מהכסף ששייך כולו למשקיעים השונים.

עד כמה משתלם להשקיע בקרנות ריט?

על פי הדוחות של השנים האחרונות בלבד נראה כי להשקעה של קרנות ריט ישנן יתרונות וחסרונות, שבעוד שחד משמעית מדובר בקרנות מניבות עם שקיפות מלאה והצמדת הכסף לתחום הנדל"ן שנחשב למקור אמין ובטוח כהשקעה בטווח השנים הקרובות, נראה כי יכולות התשואה של החברות לא יגדלו מעל ל10%, מה שלא מבטיח תשואה גבוהה בהכרח או תשואה שעתידה לגדול בהמשך.

אם אתם מחפשים את הדרך להגדיל את הונכם ואתם זקוקים למומחים שינהלו לכם את הכספים, אנחנו בחברת LIFEGOALS, ערוכים לעזור לכם ולהציע לכם מספר מסלולי השקעה משתלמים ומניבים שיכולים לייצר עבורכם תשואות גבוהות ומבטיחות. השאירו לנו עוד היום את הפרטים שלכם ואנחנו מתחייבים לחזור אליכם בהקדם האפשרי.

אודות הכותב
טלי וולס
מנהלת את תחום התכנון הפיננסי, מייסדת הפירמה ומתכננת פיננסית בכירה.
בעלת רישיון פנסיוני, הסמכה בניהול תיקי השקעות, תואר B.A ו- M.B.A במנהל עסקים. בעלת -17 שנות ניסיון בתחום הפיננסים וחיסכון ארוך טווח (פנסיוני) . מרצה בכירה בתחום התכנון הפיננסי.
נהנתם מהמדריך? היו חברתיים שתפו:
וואטסאפ חייגו עכשיו השארת פרטים
Skip to content