תכנון פרישה

כל מה שחשוב לדעת לפני שיוצאים לגמלאות!

כותב: טלי וולס
13 מאי 2020

אין זה פשוט כיום לעזוב את מקום העבודה ולצאת לגמלאות. עובדים רבים מחכים בקוצר רוח לתקופה זו שתגיע אך לא תמיד הם יודעים שהיא כרוכה בהרבה מאד הכנות מראש, הכנות שאם לא מבצעים אותן עלולים לגרום למצב חיים בעייתי מאד עבור הפורש.

המושג תכנון פרישה מדבר בדיוק על ההכנה מראש הזאת, בה מי שעתיד לפרוש בקרוב מקבל את כל המידע שהוא צריך לדעת מבעוד מועד, כאשר יש לו עדיין זמן להתארגן, לבצע הכנות שונות או להבין את המשמעות העמוקה ביותר של הדברים.

גיל הפרישה הגיע – מזל טוב!

הגעת גיל הפרישה היא רגע מכונן ומרגש עבור כל אדם, איש ואישה. הוא שונה בין הגברים והנשים וישנם מגזרים או תפקידים שונים שגם בהם גיל זה יהיה שונה מאשר באחרים.

בשורה התחתונה הכוונה היא לגיל בפועל שבו יפסיק אותו אזרח להגיע לעבודה ועד למועד זה עליו להכין ולארגן את כל ההכנות הדרושות לקראת זה. מה זה אומר?

בעיקר בחינה מעמיקה של מצבו הכספי והפיננסי, בדיקה אילו בטחונות פיננסיים עומדים לרשותו כעת, משפסיק להגיע על בסיס קבוע המשכורת שהוא רגיל אליה ממקום העבודה וכמובן – ההשפעה של אלה על אורח החיים שלו ועל איכות החיים שאליה הוא כבר רגיל.

למה חשוב להתכונן לפרישה?

בעת הגיעו של העובד למעמד של עזיבת מקום העבודה הוא עובר לסטטוס של אזרח גמלאי ויש לכך לא מעט משמעויות. בראש ובראשונה – עליו להתעסק עם קרנות הפנסיה שעומדות לרשותו ואמורות לכלכל אותו למשך המשך חייו.

במקרים רבים מדובר בסכומי כסף גדולים שהגמלאי הטרי פשוט לא יודע מה לעשות איתם ואיך להתנהל איתם ולכן כדאי לו לבצע תכנון פיננסי מסודר בליווי מקצועי.

כך ייבחנו כל הכספים שאמורים לעמוד לרשותו ובהתחשב ברמת החיים שלו ובהמשך ההוצאות הקבועות שלו, תוך שקלול חשוב של מה הוא רוצה, מתכנן או חולם לעשות עכשיו בפרישה – עליו לקבל החלטות מהותיות בנוגע לכספים אלה. זו המשמעות של התכנון מראש.

מתי לבצע את התכנון לקראת הפרישה?

מכיוון שכיום המידע נגיש ונוח – חשוב להתחיל לעבד אותו מבעוד מועד. גם שנה לפני הפרישה היא פרק זמן מתאים לבחון את האפשרויות ולדעת בדיוק כמה כסף יש, היכן נמצאים הכספים, מה מועד הפדיון שלהם ואיך לחלק אותם לאורך הזמן.

תכנון פיננסי שמבצוע לקראת גיל הפרישה זה יכלול קצבאות או הכנסות נוספות שאמורות להיות לגמלאי ואמורות לסייע לו לכלכל את עצמו בלי שיצטרך סיוע ממקורות חיצוניים, שהרי זו המטרה של כספי הפנסיה שצבר לאורך השנים.

מומלץ מאד לבצע את התכנון עם איש מקצוע שעוסק בתחום זה, מכיר את עולם הכספים והמיסוי ויש לו ניסיון רב ועשיר בתהליכים דומים והתאמה אישית לכל גמלאי וגמלאי.

מה קורה אם לא מבצעים תכנון מראש?

קשה מאד לתכנן לבד את ההתנהלות הכספית לאחר הפרישה. ההמלצה הגורפת כיום היא להסתייע בחברת ייעוץ לגיל הפרישה, חברה שעוסקת במתן שירותים אישיים לתכנון לפני היציאה לגמלאות.

מבחינת רשויות המדינה והמיסים יש משמעות לכך שהסטטוס של אותו האזרח משתנה לגמלאי, ההתייחסות המדינה כלפיו שונה וכך גם ההתייחסות לכספים שהרוויח וצבר לאורך הזמן.

ישנם לא מעט מקרים שבהם הגמלאי כלל לא מודע לכספים שיש לו ויכולים לסייע לו לעמוד על הרגליים בכבוד. כשהוא יודע במדויק מה יש וכמה – הוא יכול לתכנן את הפרק השלישי בחייו.

  מעוניינים בייעוץ?

  השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  אודות הכותב

  Photo

  טלי וולס

  מנהלת את תחום התכנון הפיננסי, מייסדת הפירמה ומתכננת פיננסית בכירה.

  בעלת רישיון פנסיוני, הסמכה בניהול תיקי השקעות, תואר B.A ו- M.B.A במנהל עסקים.

  בעלת -17 שנות ניסיון בתחום הפיננסים וחיסכון ארוך טווח (פנסיוני) .

  מרצה בכירה בתחום התכנון הפיננסי.

  © 2020 כל הזכויות שמורות לחברת Life Goals

  בניית אתר  | קידום בגוגל

  digotouch_logo