פרישה בצל הקורונה

פרישה בצל הקורונה

כותב: אייל מוסקוביץ'
26 מאי 2020

המשבר הכלכלי שייצרה מגפת הקורונה עלולה לפגוע בהווה ובעתיד בפורשים מקבלי הקצבאות ובאלו העתידים לצאת לגמלאות/פרישה.

ניהול הסיכונים של הפורשים שונה בתכלית מניהול סיכונים של אדם שכספו אינו מיועד לגיל הפרישה ומחייב תכנון מוקדם שכן רמות הסיכון של הפורשים שונות באופן מובהק מהאוכלוסייה הרגילה וככל שנכנסים לעומקם של דברים ניתן להבין כי בפני הפורשים עומדים לא מעט סיכוני שוק המצריכים אותם להבין ולהתכונן לקראתם במאמר זה מובאות שתי סוגיות משמעותיות אשר יש להן השפעה ישירה ועקיפה על הפורשים: 

סיכון שוק ההון (ניירות ערך)

בעקבות מגפת הקורונה אנו עדים כי שוק ההון סובל מתנודתיות גבוה, לא מרוסנת המפתיעה את המשקיעים כמו זו שחווינו ואף אנחנו חווים בימים אלו וכנראה גם בחודשים הקרובים.

הירידות החדות למשל בחודש מרץ האחרון, גורמות לחסכונות שלנו להתכווץ בצורה משמעותית, התגובה של המשקיע הסביר הנה "פחד מההפסד" ולכן התגובה הפסיכולוגית הנה התמקדות רק ב"חזרה לצורך הקיומי", וזאת גם  על חשבון מכירה בהפסד ובכך בעצם הפורש קיבע לעצמו את ההפסד.

אין ספק שההתנהגות הרציונלית של הפורש עלולה לפגוע ביכולת שלו לממש את היעדים שהוא עצמו הציב לפניו. נוכל לראות תרחיש לדוגמא של פורש שכספו מושקע החל מחודשי הקיץ 2011 או באוקטובר 2008 והחליט לצאת לפנסיה במרץ 2020 ולכן מכר במהירות  את נכסיו, בקופות הגמל ,קרנות ההשתלמות ותיק ניירות הערך שלו. 

לפורש ספציפי זה ,לא הירידות החדות מחקו את הונו אלא תגובה הרגשית הקיומית של הפורש שהובילה אותו למכור ברגע הלא נכון. לכן חשוב למשקיע / פורש לזכור תמיד שמניות הן נכס לטווח ארוך ולכן ירידות בשווקים היא מאפיין אינהרנטי, למרכיב ההתנהגותי רגשי קיים השפעה עצומה בקבלת ההחלטות.

הסיכון של הכלכלה הראלית

ההתנהלות של הממשלות בעולם בעקבות מגפת הקורונה גרמה לשווקים להתאושש ואפילו למחוק יותר מ70% מהירידות בשוק ההון במדדים מסוימים, בפני הפורש עומד סיכון של הכלכלה הריאלית אל מול השווקים עקב הפער העצום ביניהם:

 • האם העליות בשווקים מייצגים את הכלכלה הראלית או שנחווה תיקונים כלפי מטה?
 • האם המהלך שנוקטת ארה"ב שהנו מהלך קיינסיאני  גדול וזריז, יימנע את המשבר הכלכלי וירידות השווקים לאחור.

 

בפני הפורש עומדות לא מעט החלטות גורליות שלא ניתן לספק תשובות ברורות  אבל ניתן לצפות כי אנחנו הולכים למצב של ירידה בצמיחת התוצר של בין 10%-15% ,חולשה בשוק העבודה, ירידה בתאבון. על הפורש לצפות לעלייה והתפרצות של האינפלציה בחלוף מספר חודשים ואולי אף בתחילת 2021, כמו כן ניתן לחזות כי שעור האבטלה גבוה יישאר גם בשנת 2021.

אין ספק כי במשבר הקורונה המתמשך יהיו יותר הסכמי פרישה מוקדמת והתפטרות לצורך קבלת פיצויים ,המשבר הכלכלי יגרום לפחות הוצאות ויותר חסכון ,הגירעון הממשלתי עשוי להתקרב לרמה דו ספרתית, כתוצאה מהמשבר כנראה נראה עליית מיסים כגון מע"מ ועליה נוספת בשנה הבאה. 

בצד המשבר המתמשך ניתן לחזות כי כנראה צפויה  עליית ריבית בשנת 2021 עקב צרכי גיוס אשראי. הסיכונים של הכלכלה הריאלית הנם שונים ומגוונים ויש להם השפעה ישירה והשפעה עקיפה על קהל הפורשים, לכן מומלץ להיערך מבעוד מועד ולבנות אסטרטגיה מותאמת שתספק בטחון ושקט כלכלי למהלך כל כך משמעותי בחייו של אדם.

  מעוניינים בייעוץ?

  השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  אודות הכותב

  Photo

  אייל מוסקוביץ'

  משמש כמנכ"ל הפירמה, מייסד החברה ומתכנן פיננסי בכיר.

  בין תפקידיו שימש כמנהל בחברת הראל, כמנכ”ל בתאגיד יוניפיין סוכנות לביטוח בע”מ וכיהן כדירקטור באיגוד המתכננים הפיננסים ישראל UFPI, המסונף לאיגוד הבינלאומי.

  מומחה לתחום הפיננסים וניהול חיסכון ארוך טווח (Certified financial planner).

  הוסמך על ידי האיגוד הבינלאומי FPSB. בעל רישיון פיננסי, בוגר B.A ובעל 23 שנות ניסיון בעולם הפיננסי וחיסכון ארוך טווח.

  © 2020 כל הזכויות שמורות לחברת Life Goals

  בניית אתר  | קידום בגוגל

  digotouch_logo