מימוש קצבה בצל הקורונה

מימוש קצבה בצל הקורונה

כותב: אלקנית עוז
26 מאי 2020
אלקנית עוז

בימים אלה של חוסר יציבות בשוק ההון, עולה השאלה בקרב אלה המתכננים לפרוש לגבי כדאיות מימוש הקצבה. ההחלטה האם לממש תלויה במשתנים רבים, אך בראש ובראשונה היא תלויה בסוג התוכנית ממנה מתכוון הפורש לממש את הפנסיה.

נחלק תוכניות אלה ל-2:

תוכניות בהן יש חשיפה לשוק ההון

 • פנסיה תקציבית אינה משופעת משוק ההון
 • פנסיה ותיקה מושפעת באופן עקיף בלבד
 • פוליסות ביטוח מנהלים מבטיחות תשואה

בכל התוכניות הנ”ל יכול הפורש לממש את הפנסיה בכל עת, מבלי להיות מוטרד שתחול ירידה בסכומים שיקבל בעקבות השינויים בשוק ההון.

תוכניות בהן יש חשיפה לשוק ההון

 • קרן פנסיה חדשה
 • פוליסות ביטוח “משתתפות ברווחים”

לפורשים עם תוכניות אלה השינויים בשוק ההון עשויים להשפיע על גובה הפנסיה החודשית הצפויה להם. הקצבה החודשית בפוליסות ביטוח ובקרן פנסיה חדשה מחושבת בהתאם לסך החסכון הצבור לחלק למקדם ההמרה לקצבה, מקדם זה מגלם תשואה בהתאם לתנאי התוכנית.

המשמעות שבעת חישוב הקצבה בפרישה ירידה בסכום החסכון הצבור תקטין את הפנסיה שתשולם ולכן יש לבחון את מועד היציאה לפנסיה בהתאם לחלופות העומדות בפני הפורש. מכיוון שאנו לא יודעים לתזמן את שוק ההון, לא בהכרח המתנה לעליות השווקים הינה נכונה למקבל הקצבה.

לא רק סכום החסכון הצבור בנקודת היציאה משפיע על הקצבה החודשית, גם לקצבה המשולמת מידי חודש בחודשו יש מנגנון עדכון המושפע משוק ההון.

בקרן פנסיה

הקצבה המשולמת מתעדכנת מידי שנה בהתאם לתשואות שהשיגה הקרן בשוק ההון. שיעור הנכסים המושקע בשוק ההון הינו 40%, יתרת הנכסים מושקעת בשוק באגרות חוב מבטיחות תשואה, מצב שגורם ליציבות יחסית בקצבה גם כששוק ההון יורד.

בביטוח מנהלים

הקצבה המשולמת מתעדכנת מידי חודש בהתאם לתשואות שהשיגה חברת הביטוח בשוק ההון.

חשוב לזכור

מימוש קצבה הינו תהליך בלתי הפיך ולכן ההחלטה על פרישה או דחייתה צריכה להיות מלווה באיש מקצוע אתו יש להבין את החלופות העומדות בפני הפורש תוך התייחסות לעיתוי הפרישה, הצרכים והמטרות.

  מעוניינים בייעוץ?

  השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  אודות הכותב

  Photo

  אלקנית עוז

  מנהלת את תחום הפרישה, מייסדת הפירמה ומתכננת פיננסית בכירה.

  בין תפקידיה הבכירים ניהלה את אגף הייעוץ הפנסיוני בבנק מזרחי טפחות, שימשה כמנכ”לית איילון גמל, כיהנה כדירקטורית באיילון פנסיה וכן דירקטורית מטעם בנק מזרחי במסלקה הפנסיונית.

  בעלת רישיון ייעוץ פנסיוני, תואר B.A במנהל עסקים ו-30 שנות ותק בשוק הפנסיוני, מרצה בכירה בתחום הפרישה.

  © 2020 כל הזכויות שמורות לחברת Life Goals

  בניית אתר  | קידום בגוגל

  digotouch_logo
  מעבר לסרגל הכלים